1. Yabancı Diziler
  2. The Wire

DiziPlusHD

1 / 10 - (1925839 Oy)
The Wire

Amerika’nın 26. büyük şehri, Maryland eyaletinin ise en büyük şehri Baltimore’un yaşamadan bilemeyeceğiniz hikayesini izlemeye hazırlanın. Çünkü TV’da hikaye anlatıcılığının öncüsü The Wire, hafızalardan kazınması imkansız bir destan yazmaya geliyor. Özel bir programın uygulandığı bir hapishanede yaşananları konu edinen OZ ve mafya kavramının üç-beş silahlı adamdan çok daha başka anlamlara da geldiğini cesurca anlatan The Sopranos, HBO’nun o tarihe kadar çıkardığı en başarılı, en sıradışı yapımlardı. Bu iki dizinin başarısının üzerine yapım şirketi, ‘bağımsız ve kaliteli yayın’ ilkesini benimsediğini anlatabilmek için yeni bir dizi arayşına girişti. İşte tam da bu sırada 2000 yılında aynı adlı kitabını mini diziye uyarladıkları The Corner’ın yaratıcısı David Simon yepyeni bir projeyle kanalın kapısını çaldı. İlk sözleri de “Bunun bir polis-suçlu kovalamacası olmayacağına yemin ediyorum. İlk bakışta öyle görünecek. Ama bir Baltimore hikayesi olacak”tı. The Corner nasıl konusunu gerçek insanlar ve gerçek mekanlara dayandırıyor ama ‘köşe’deki uyuşturucu ticareti fonunda karakterlerin öykülerini anlatıyorsa The Wire da suç, suçlu, adalet, adalet mekanizmaları, kentsel dönüşüm, siyasi otorite ve öteki kavramları üzerinden Baltimore’un yaşam dinemiklerini ve Baltimore’da var olma şekillerini göz önüne seriyor. İyiyle kötünün ayrımına varmakta zorlanacağınız, her sezonunda varoşlardan eğitim sistemine, büyük suç örgütlerinden, dolandırıcı sendikalara Baltimore’un farklı bir köşesine keşfe çıkacağınız The Wire, HBO’nun itibarını artırmanın yanı sıra TV dünyasına da gerçekçilik, görsel hikaye anlatımı ve sosyal eleştiri gibi kavramlar kazandırdı.

Dram Suç

Set Ekibi

Joe Chappelle
David Simon

Oyuncular

Dominic West

Jimmy McNulty

Lance Reddick

Cedric Daniels

Sonja Sohn

Kima Greggs

Wendell Pierce

Bunk Moreland

Clarke Peters

Lester Freamon

Michael Kenneth Williams

Omar Little

Deirdre Lovejoy

Rhonda Pearlman

J.D. Williams

Bodie Broadus

Jamie Hector

Marlo Stanfield

Aidan Gillen

Tommy Carcetti

Andre Royo

Bubbles

Seth Gilliam

Ellis Carver

Frankie Faison

Ervin Burrell

Domenick Lombardozzi

Herc

Corey Parker Robinson

Leander Sydnor

Robert Wisdom

Howard "Bunny" Colvin

Isiah Whitlock Jr.

Clay Davis

Michael Kostroff

Maurice Levy

John Doman

William Rawls

Gbenga Akinnagbe

Chris Partlow

Snoop

Lawrence Gilliard Jr.

Chris Bauer

Anwan Glover

Bill Raymond

Brian Anthony Wilson

Clark Johnson

Hassan Johnson

Reg E. Cathey

Robert F. Chew

Marcia Donnelly

Kenard

Amy Ryan

Beadie Russell

Sezonlar

5. Sezon

In the projects. On the docks. In City Hall. In the schools. And now, in the media. The places and faces change, but the game remains the same. In the fifth — and final — season, the series expands its focus into the media — specifically the role of newspapers in big-city bureaucracy — as it follows a newspaper staff as they struggle to maintain integrity and meet deadlines in the face of budget cuts and staff reductions.

4. Sezon

In the projects. On the docks. In City Hall. And now, in the schools. The places and faces change, but the game remains the same. A new story begins. This year, while expanding on storylines introduced in previous seasons — including the new vocations of several characters, the rise of a new drug empire, and the city's imminent mayoral election — the series expands its focus into Baltimore's school system, providing an inside look at the role of the urban educational system in shaping young people's lives. This storyline is played out through four new young characters, each of whom faces difficult choices amidst the temptation of crime and easy money.

3. Sezon

The heat is on in Baltimore. The drug war is being lost, bodies are piling up, and a desperate mayor wants the tide turned before the election. But the police department hasn't got any answers. Wiretaps haven’t worked. Neither have stakeouts or street busts. With the demolition of the Franklin Terrace towers, Stringer Bell and the Barksdale crew have been forced to improvise. But no matter how hard McNulty and the detail try, the dealers always seem to be one step ahead of the game. It’s time to change the rules.

2. Sezon

McNulty's on harbor patrol. Daniels is in the police-archives dungeon. Prez is chafing in the suburbs. Greggs has a desk job. The detail may be on ice, but corruption marches on . . . and a horrific discovery is about to turn the Baltimore shipping port inside out. Setting up in the wake of the first season's joint homicide/narcotics detail that exposed a major drug operation — and left its members stigmatized and reassigned — the second season expands to include not only familiar drug dealers, but a group of longshoremen and organized crime members who are caught up in a major homicide case.

1. Sezon

On the drug-infested streets of West Baltimore, there are good guys and there are bad guys. Sometimes you need more than a badge to tell them apart. Season 1 follows a single sprawling drug and murder investigation in Baltimore — one that culminates in a complex series of dangerous wiretaps and surveillance.

Season Specials

The Wire izle

The Wire altyazılı izle

The Wire seyret

The Wire 480p izle

The Wire 720p izle

The Wire 1080p izle

The Wire vk izle

The Wire mailru izle