1. Yabancı Diziler
  2. Sleepy Hollow

DiziPlusHD

1 / 10 - (388269 Oy)
Sleepy Hollow

Adını, hikayenin geçtiği kasabadan alan dizinin günümüzde geçtiğine bakmayın, hikaye oldukça eskiye dayanıyor: 1781 yılında Ichabod Crane iç savaş döneminde büyük bir düşmanla karşılaşır ve onu canı pahasına da olsa öldürmeyi başarır. Yüzyıllar sonra, günümüzde bir mağaradaki mezarında gizemli bir şekilde uyanan Crane, aklındaki birçok soruyla beraber hiç alışık olmadığı bu yeni dünyaya ayak uydurmaya çalışır. Ancak bilmediği birşey vardır ve o da kendisiyle beraber öldüğünü sandığı esrarengiz düşmanı da dirilmiştir. Kasabanın şerifi ve genç yardımcısı gelen bir anons üzerine gittikleri çiftlikte efsanevi “Başsız Süvari” yle karşılaşırlar. Yaşanan bu olaylarla ilgili olarak, eski savaş elbisesiyle dikkatleri üzerine çeken Crane gözaltına alınır ama gördükleri karşısında sessizliğini koruyamayan Abbie Mills olaylara farklı yaklaşır. Abbie’nin ve Crane’in geçmişten gelen birçok sırrı ortaya çıkardığı ve Başsız Süvari’yle başlayan doğaüstü olaylarla mücadelesi ise bu şekilde başlar.

Dram Gizem Bilim Kurgu & Fantazi

Oyuncular

Tom Mison

Ichabod Crane

Lyndie Greenwood

Jenny Mills

Oona Yaffe

Molly Thomas

Jerry MacKinnon

Jake Wells

Rachel Melvin

Alex Norwood

Janina Gavankar

Diana Thomas

Sezonlar

4. Sezon

Following the climactic events of last season, Crane’s world was turned upside down. He was then led out of town by a mysterious group promising to put him in charge of an evil-fighting organization created hundreds of years ago by none other than George Washington. He now finds himself in an all-new city working with all-new allies, as he embarks on his most important mission yet: To save our nation’s capital from otherworldly threats that promise harm, not only to our country and our people, but to the soul of democracy itself.

3. Sezon

2. Sezon

Picking up immediately after the spellbinding events of the Season One finale, Ichabod finds himself buried alive in a coffin; Abbie is trapped in purgatory; Ichabod's wife, Katrina, has been kidnapped by the Headless Horseman; Capt. Frank Irving is behind bars for a murder he did not commit; and Abbie's sister, Jenny, is among the wreckage of a horrific car crash.

1. Sezon

In this update of Washington Irving's classic tale, Ichabod Crane wakes up in the 21st century but finds his 18th-century nemesis, the Headless Horseman, has also come along for the ride. After a local sheriff is killed, Crane teams up with Det. Abbie Mills to sort out the mystery and its historical implications, though her supervisor, Capt. Frank Irving is skeptical of all the supernatural shenanigans. And as Season 1 unfolds, these otherworldly events include encounters with menacing demons, frightening explorations of purgatory and impending visits by the Four Horsemen of the Apocalypse.

Sleepy Hollow izle

Sleepy Hollow altyazılı izle

Sleepy Hollow seyret

Sleepy Hollow 480p izle

Sleepy Hollow 720p izle

Sleepy Hollow 1080p izle

Sleepy Hollow vk izle

Sleepy Hollow mailru izle