1. Yabancı Diziler
  2. Homeland

DiziPlusHD

1 / 10 - (2088655 Oy)
Homeland

Homeland manik depresyon hastası olan CIA ajanı Carrie Mathison’un hikayesini anlatıyor. Carrie sekiz yıldır kayıp olan ve artık öldüğü farz edilen Birleşik Devletler askeri Nicholas Brody’nin kurtarılmasını sağlayan istihbaratın bir tuzak olduğuna ve Amerika topraklarında gerçekleştirilecek bir El-Kaide komplosuyla bağlantılı olduğuna inanmaktadır... CIA ajanı Carrie Mathison'ın Irak'taki ABD tehditleri üzerine alışılmışın dışındaki araştırması diplomatik bir soruna yol açar. Bunun üzerine Ajan Mathison, sahadan alınarak masa başı bir göreve atanır. Ancak soruşturması kesilmeden önce, Iraklı bir kaynağından Amerikalı bir esirin taraf değiştirdiğini öğrenir. 8 yıldır kayıp olan ve öldüğü düşünülen Çavuş Nicholas Brody, Afganistan'da yapılan özel bir operasyonda bir hücrede kilitli olarak bulunur ve kurtarılır. Çavuş Brody'nin dönüşünü, aldığı istihbarat ile ilişkilendiren Ajan Mathison, bu durumdan endişelenmeye başlar. CIA, Brody'nin bir kahraman olduğunu düşünürken Ajan Mathison duruma şüpheyle yaklaşmaktadır. Ancak Brody'nin taraf değiştirmiş bir terörist olarak ABD için tehdit olduğunu ispat etmesi hiç de kolay olmayacaktır. Bu sırada Brody, evinde bir kahraman olarak karşılarnır; ancak esir olduğu yıllar boyunca yaşadıklarının onu ne kadar olumsuz etkilediği de açıkça görülmektedir. Fiziksel olarak yaralanmış, psikolojik olarak yıpranmıştır. Artık eşi ve çocukları için adeta bir yabancıdır.

Dram

Oyuncular

Claire Danes

Carrie Mathison

Mandy Patinkin

Saul Berenson

Sezonlar

5. Sezon

The game has changed for Carrie Mathison. Out of the CIA and living in Berlin, Carrie is trying to start a new life but realizes now she?s the one with a target on her back. As the danger intensifies, and without Saul and Quinn to rely on, one thing becomes clear ? she?s never been at greater risk or with more to lose.

4. Sezon

Carrie's career at the CIA takes off when she becomes an overseas station chief in a highly volatile region, but every drone strike and tactical raid comes at a cost and she quickly learns the true price of power. Saul fights to stay in the intelligence game.

3. Sezon

Carrie goes to extraordinary lengths to solve the latest crisis at the CIA while dealing with a deeply personal secret. Brody struggles to survive. Saul must walk a tightrope and play many opposing sides to keep his job at the CIA and try to revive his troubled marriage. Quinn has a crisis of faith.

2. Sezon

Carrie continues her hunt for terrorist leader Abu Nazir while maintaining a complicated relationship with Brody that straddles the line between personal and professional. Brody is forced to work more closely with the CIA. Jessica Brody struggles to keep her family in tact despite increasing difficulty connecting with her husband. Saul discovers a clandestine plot.

1. Sezon

Volatile CIA agent Carrie Mathison investigates and ultimately becomes obsessed with returned POW marine Nicholas Brody, who may or may not be an al-Qaeda-trained terrorist. Brody struggles to resume his domestic life with his wife and two children whom he barely knows. Saul tries his best to support his bipolar protégé while pursuing leads of his own and trying to hold his crumbling marriage together.

Season Specials

Homeland izle

Homeland altyazılı izle

Homeland seyret

Homeland 480p izle

Homeland 720p izle

Homeland 1080p izle

Homeland vk izle

Homeland mailru izle